Ableismus

Ableismus (také známý jako disablismus nebo diskriminace postižených) je termín označující diskriminaci a sociální předsudky vůči lidem s fyzickým nebo mentálním postižením. Ableistický postoj charakterizuje určité osoby převážně podle jejich postižení. Mnohé formy ableismu také považují osoby se zdravotním postižením za podřadnější vůči lidem bez postižení.[1] Na tomto základě jsou lidem přidělovány nebo odepírány určité schopnosti nebo charakterové rysy.

Termín pochází ze spojení anglického -able (ze slova disable/disabled = postižený) a přípony -ism (podobně jako v termínech rasismus či sexismus).

V rámci ableismu existují stereotypy, které jsou spojeny buď s postižením obecně (například „všichni postižení lidé chtějí být vyléčeni"), nebo s konkrétními postiženími (například „všichni autisté mívají nějakou fascinující superschopnost, jako ta postava ve filmu Rain Man").[2] Tyto stereotypy mnohdy slouží jako ospravedlnění pro diskriminační praktiky a dále posilují diskriminační postoje a způsoby chování vůči lidem se zdravotním postižením.

V ableistických společnostech bývají životy zdravotně postižených lidí považovány za méněcenné, někdy dokonce i postradatelné. Různé programy eugeniky z počátku 20. století jsou považovány za projev masivního rozšíření ableismu v různých zemích světa.[3]

  1. LINTON, Simi; BÉRUBÉ, Michael. Claiming Disability: Knowledge and Identity. [s.l.]: New York University Press, 1998. Dostupné online. ISBN 9780814751343. S. 9. 
  2. Sutherland, A.T. 'Disabled We Stand', Chapter 6 'Stereotypes of Disability', Souvenir Press, 1982 [online]. Dostupné online. 
  3. POWELL, Robyn M. Confronting Eugenics Means Finally Confronting Its Ableist Roots. William & Mary Journal of Race, Gender, and Social Justice. 2020–2021, s. 607. Dostupné online. 

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search